BEYAZLAR SİYAHLARIN AYAKLARI ALTINDA.

(19 Aralık 2006 – Medine)

Dün olduğu gibi bugün de ırkçılık dünyada kol geziyor. Maalesef benim ülkemde de var. Kendi ırklarının üstün olduğunu, Allah’ın onları diğer insanlardan üstün yarattığını düşünüyorlar.

Kendi rengi dışındaki insanlara değişik gözle bakan insanlar her tarafta var. Rengi ile övünen insanlara Allah yaratılış hikmeti ile cevap vermiş: Siyahî insanlar. Övülen beyazlık onların ayakların altında. Siyahi insanların ayaklarının altı ve ellerinin içi beyazdır. Adeta işte övündüğünüz şey ayaklarımın altında diyorlar.
Bu mekânda her renkten insan var ve hepsini de göz yaşı dökerken görebiliyorum. Niçin ağlıyor bu insanlar? Bunları ağlatan Allah ve Resul aşkından başka bir şey midir? Aynı Allah’a, aynı peygambere, aynı kitaba inanıyorsak bu ayrılık, bu yanlış düşünceler niye? Allah bizi bir ana ve bir babadan yaratmadı mı? Kur’an da Allah yaratılış hikmetimizi anlatmıyor mu?

Rabbimizin, “ Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır. (Hucurat 13)” emri ilahisini hiç okumadık mı?

Hesap günü Allah rengimize, ırkımıza, ülkemize bakmayacak. Önce ismi Muhammed olanlar, sonra diğerleri hesaba çekilecek ve sadece amel defterlerimize bakılacak. Bu defteri bir Allah bilir, birde sahibi! Allah’ın defterimizi temiz eyle ve sağımızdan ver. Âmin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen güzel şeyler...