İLK İSLAM ÜNİVERSİTESİ: ASHABI SUFFE

(20 Aralık 2006 – Medine)

Mescidi Nebevide yerleri bugün bile bilinen yerlerden biride Ashabı Suffe nin bulunduğu yer. Burası biraz yüksekçe ve etrafı çevrilidir. Müminler burayı da doldurmuş durumda. Burasını boş bulmak mümkün değil.

Burada oturan sahabe zahiri ve batini ilimde yetişmişlerdi. Bu bölümde oturarak bir anlamda manevi bir yetişme ortamın feyzini bekliyorsunuz. Kendinizi o günlere götürüp, en güzel öğretmenin eğitimine giriyorsunuz.

O kutlu öğretmenin yetiştirdiği güzel insanlardan biride ben olmak isterdim. O güzel insanlar öyle yetişmişlerdi ki, her biri gözde insanlar olmuşlar.

Bunlardan Hz. Ukbe r.a. âlim sahabeler arasına girmişti. Hz. Ukbe, Peygamberimizin zamanında içtihat edebilecek seviyeye idi. Hatta bir defasında Peygamberimiz kendisine müracaat eden iki davalı hakkında hüküm verme işini ona bıraktı. Ukbe:
— Siz daha lâyıksınız yâ Resûlullah! Anam, babam size feda olsun, dedi.

Fakat Resûlullah efendimiz buyurdu ki:
— Sen hüküm ver!
— Neye göre hüküm vereyim yâ Resûlullah?
— Kendi içtihadına göre hüküm ver. Eğer hükmünde isabet edersen sana on sevap verilir. İsabet etmezsen bir sevap kazanırsın.

Ya Ebu Hureyre r.a. ı hatırlamamak mümkün mü? Genç yaşta kendini Allah Resulünün eğitimine bırakan bir sahabe. Müslüman oluşundan peygamberimizin vefatına kadar Allah Resulünün yanından hiç ayrılmamıştı. Peygamberimize olan sevgisi Efendimizin mübarek dudaklarından çıkan her sözü ezberletmişti. Bu sevgiyi bugün bizler hadis kitaplarında O’ndan gelen rivayetlerin çokluğu ile görüyoruz. Ebu Hureyre r.a. en çok hadis rivayet eden sahabe olması dolayısıyla Peygamber düşmanlarının ilk saldırdığı insandır bugün. Ona saldırarak hadisleri yok saymaktalar, bununla da sünneti inkâra zemin hazırlamaya çalışmaktalar. Ey güzel insan, ey Resul aşığı biz bu müsteşriklerin amacını biliyoruz. Sen bize Efendimizin sözlerini taşıdın, Rabbim senden razı olsun, bizlere de bu güzel sözlerle amel etmeyi nasip eylesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen güzel şeyler...