KUR’AN’IN İNDİĞİ MEKÂNDA KUR’AN OKUMAK.

(19 Aralık 2006- Menine)

Gece okunan Kuran’ın hazzı ile gündüz okunan Kuran arasında nasıl bir fark varsa, burada bu kutsal mekânlarda okunan Kuran diğer yerlerden çok daha büyük bir haz veriyor insana. Arapça bilmiyoruz ama ruhumuz çok derin anlamlar hissediyor.

Kuran’ın meali okuduğumuzda ise çok daha iyi algılayabiliyorsunuz. Adeta her ayeti okuduğunuzda düşünüyor, Rabbimizin mesajını tefekkür ediyorsunuz.

Rastgele bir sayfa açıp okumaya başlıyorsunuz. Ve ayetlerin bana hitap ettiğini hissediyorum. Daha önce defalarca okuduğum halde ilk kez okuyor, ilk kez duyuyorcasına heyecan veriyor ayetler. Birbirinde güzel ve anlamlı ayetler arasında huzur buluyorum. Burada insanın Kuran’ı elinde bırakası gelmiyor.

Bazen ayetleri okurken o ayeti indiği anı ve olayları hatırlıyor, hayal dünyanızda o ana gidiyorsunuz. Ashabın peygamberimizden ilk kez dinlediği gibi sizde dinliyorsunuz. Hayal dünyanın sizi güzelliklerden güzellikler taşıyor, ruhunuz asrısaadetin engin denizlerinde yüzüyor adeta.

Kuran’ın önemini burada çok daha iyi algılıyorsunuz. Gönlünüzün sadece onunla huzur bulacağını görebiliyorsunuz. Ve dua ediyorsunuz: “Allah’ım beni Kuran’ını sürekli okuyan bir kul eyle. O’nu anlamayı ve O’nun hükümleri ile yaşamayı nasip eyle” demekten kendinizi tutamıyorsunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen güzel şeyler...