SÜREKLİ ÖĞRENİYORUM

(20 Aralık 2006 – Medine – Mescidi Nebevi)

Mescidi Nebevi de namaz kılabilmek için erken gelmek gerekiyor. Zira çok kalabalık, bu kalabalıkta yer bulmak zor oluyor. Vakit akşam namazı vakti, beklerken akşam ezanı başlıyor. Burada ezanlar bir başka güzel. Huşu ile dinliyoruz. Bizler kamet beklerken bazı insanlar kalkıp namaz kılıyorlar. Bense oturuyorum.

Sonradan öğreniyorum ki bu insanlar tahiyyatül Mescid namazı kılıyorlar. İlim ehli bir hocamdan Peygamber Efendimizin ezan ile kamet arasında namaz kılınmasını buyurduğunu öğreniyorum. Bu uygulama ile cemaate yetişmek mümkün oluyor. Çok doğru bir uygulama olduğunu görüyorsunuz.

Bu durum karşısında bir kez daha ne kadar cahilim diye düşündüm. Bu büyük kongrenin bana öğreteceği çok şey var sanırım. Yaşamayı ve yaşatmayı, benzerlikleri ve farkları burada öğreneceğim.

Bu benim için bir eğitim kongresi olacak. Hem de görsel bir eğitim. Tüm güzellikleri ve farlılıkları görebileceğim.

Benzerliklerimi görerek İslam ümmetinin ne kadar ortak yönü olduğunu görüyorum. Renkleri farklı insanlarla ile aynı yaşamı aynı şekilde paylaşmak çok güzel bir duygu.

Farklılıkları görerek, onları kabullenmek ve İslam’ın zenginliğini hissetmek, hoş görü duygularımın gelişmesini sağlıyor.

Bu benzerlik ve farklılıklar İslam’ın evrenselliğinin en güzel kanıtı olsa gerek. Bir kez daha bu nimetler için Rabbime hamd ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen güzel şeyler...